Tiskové materiály

Cena Rudolfa Schlattauera: Dernisáž výstavy, udělení Ceny veřejnosti a koncert dvou kapel  v jeden večer v galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí – ZDE

Velkolepá dernisáž výstavy Trienále Valmez, na níž udělí místostarostka města Yvona Wojáczková Cenu veřejnosti, bude také o jednohubkách, víně a dvou kapelách, které  společně poprvé  vystoupí na pódiu. Akusticky zahrají domácí Švagři s Tichonov speciál setem a slovenská alternativní kapela Longital. Jedná se o první propojení těchto hudebníků a  jedinečné vystoupení, jaké se už nikdy nebude opakovat. Slavností večer za přítomnosti všech pěti finalistů odstartuje v pátek 11. listopadu v 18.00 hodin.

Držitele Ceny Rudolfa Schlattauera pro rok 2016 již známe, ale Cena veřejnosti stále nebyla udělena. V rámci výtvarné přehlídky se totiž udělují dvě důležitá ocenění. Laureátem, od něhož město odkoupilo dílo do svých sbírek, se v tomto ročníku stal Petr Hajdyla. Veřejnost ovšem s odbornou komisí nemusí souhlasit a nabízí se  jí možnost po čas výstavy hlasovat pro svého favorita.V rámci návštěvy výstavy je možné až do 11. listopadu hlasovat pro autora, jenž návštěvníka svou tvorbou nejvíce zaujme. Vyhodnocení bude zveřejněno právě na slavnostní dernisáži a zvolený autor obdrží Cenu veřejnosti a k tomu náležitý věcný dar povzbuzující k pokračování v další umělecké tvorbě.

Výtvarná přehlídka je určena autorům, kteří jsou svou tvorbou či životem spjatí s městem Valašské Meziříčí a z přihlášených byla odbornou komisí vybrána pětice tvůrců, jež připravili kompaktní výstavu v galerii Sýpka.  Skryté významy obyčejných předmětů vystupujících z barevných lazur vnímáme u obrazů Petra Hajdyly. V tvorbě Vojtěcha Kovaříka dominuje expresivní malba vyrovnávající se za pomocí nadsázky se současným společenským děním. Citlivou a lehkou malbu znázorňující každodenní či snové cesty vnímáme u maleb Tadeáše Kotrby Disciplinovaná malba Kamily Maliňákové nás zavádí do rodinných a přátelských vztahů a objekty Miroslavy Kupčíkové jsou výsledkem propojení zcela odlišných materiálů jako je sklo a guma.

 

Výstava ovšem dernisáží nekončí a bude pro návštěvníky, kteří na ni nebudou mít možnost zavítat zpřístupněna také o víkendu do 13. listopadu 2016.

 

 

 

TZ – Laureátem Ceny Rudolfa Schlattauera se stal Petr Hajdyla – ZDE

V pondělí 12. září 2016 meziříčská Galerie Sýpka zahájila slavnostní vernisáž výstavy pěti finalistů výtvarné přehlídky Trienále Valmez a zároveň byla udělena Cena Rudolfa Schlattauera pro rok 2016. Návštěvníci výstavy mají možnost hlasovat pro svého favorita, kterému bude na slavnostní dernisáži 11. listopadu v 18.00 hodin udělena Cena veřejnosti. Výstava finalistů potrvá do 13. listopadu.

 

Již počtvrté se odborná výtvarná komise sešla, aby udělila Cenu Rudolfa Schlattauera výtvarníkovi, který je spjat svou tvorbou či životem s městem Valašské Meziříčí. Z celkového počtu čtyřiadvaceti přihlášených byla vybrána pětice kvalitních tvůrců, kteří připravili ucelenou výstavu v Galerii Sýpka. Na slavnostní vernisáži byli přítomni všichni finalisti: Petr Hajdyla, Tadeáš Kotrba, Vojtěch Kovařík, Miroslava Kupčíková a Kamila Maliňáková. Po dvouhodinové intenzivní diskuzi se komise usnesla, že Cenu Rudolfa Schlattauera obdrží jednatřicetiletý Petr Hajdyla, absolvent Katedry malby na Fakultě umění Ostravské univerzity, malíř a grafik vyučující animaci na  ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí.

Úvodního slova a zároveň výzvy, aby i nadále umělci k Ceně RS nebyli lhostejní, jelikož regionální cena takového formátu není v ostatních městech samozřejmostí, se ujal předseda poroty Jiří Ptáček. Společně s místostarostkou města Valašské Meziříčí Yvonou Wojaczkovou poté předal laureátovi pamětní listinu s příslibem odkoupení díla v hodnotě 50 tisíc korun Městem Valašské Meziříčí. Celý podvečer hudebně zpestřila skupina Hotdogs (aka Fred Madison)

 

Ocenění nese jméno významného textilního výtvarníka a zakladatele první gobelínové manufaktury v českých zemích, představitele české moderny, výrazné tvůrčí osobnosti přelomu 19. a 20. století, který dokázal vnímat současné vlivy a přitom nezapomínat na tradici lidové kultury a moravské přírody. Stalo se to určitou výzvou či prestiží pro výtvarníky z našeho regionu, jelikož odkoupené dílo se stane součástí městských sbírek a bude obohacovat veřejný prostor.  Výstava zároveň dokáže poukázat na tvůrce, které široká veřejnost doposud neměla možnost zaznamenat. O kvalitě svědčí i odborná výtvarná komise, ve které tentokrát působil kurátor Jiří Ptáček, dále umělec, kurátor, děkan Fakulty Umění v Ostravě a vedoucí ateliéru Malba II. František Kowolowski, ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Václav Mílek, absolventka výtvarné katedry a místostarostka Města Valašské Meziříčí Yvona Wojaczková, kunsthistorička Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková a držitelka Ceny RS pro rok 2013 Pavla Malinová.

 

Díla všech pěti finalistů jsou k vidění ve všech třech podlažích Galerie Sýpka, která se nachází na II. nádvoří zámku Žerotínů.  Slavností dernisáž ovšem odhalí umělce, který nejvíce zaujal širokou veřejnost. Podpořte při návštěvě výstavy svým hlasem autora, který získá Cenu veřejnosti a věcný dar podporující jej v další tvorbě. Slavnostní dernisáž  se uskuteční 11. listopadu v 18.00 hodin. Výstava ovšem bude zpřístupněna až do 13. listopadu 2016.

14258139_10154356071138819_1058204194437796270_o

 

 

 

TZ -TRIENÁLE VALMEZ ZNÁ PĚT FINALISTŮ, ALE KDO ZÍSKÁ CENU CENA RUDOLFA SCHLATTAUERA ODHALÍ VERNISÁŽ VÝSTAVY – ZDE

V galerii Sýpka vyvrcholí čtvrtý ročník prestižní výtvarné přehlídky Trienále Valmez 2016 vyhlášené městem Valašské Meziříčí. Slavnostní vernisáž pětice finalistů se uskuteční v pondělí 12. září od 18 hodin, kdy odborná výtvarná komise zvolí držitele Ceny Rudolfa Schlattauera a vybere dílo, jež se stane součástí městských sbírek. Výstava potrvá do 11. listopadu 2016.

 

Ještě stále není nic rozhodnuto. Galerie Sýpka hostí čtvrtý ročník Trienále Valmez, na níž je cena Rudolfa Schlattauera udělována výtvarníkům, kteří jsou spjatí svou tvorbou se Vsetínskem nebo přímo s Valašským Meziříčím. Prvního kola výtvarné přehlídky se zúčastnilo čtyřiadvacet výtvarníků bez rozdílu věku či uměleckého zaměření. Z celkového počtu přihlášených vybrala odborná výtvarná komise na základě anonymní obrazové dokumentace pět finalistů, kteří svou tvorbu vystaví v galerii Sýpka. Expozice finalistů bude zaměřena především na malbu a objekty. Kouzlo abstraktních tahů a barevných lazur, které se proplétají v iluzi třetího rozměru, cítíme z tvorby Petra Hajdyly. Vojtěch Kovařík pro změnu ve svých na první pohled art brutových malbách se společensko-politickou tématikou odhaluje svět v jeho  každodenní krutosti. K rozpoznatelným znakům třetího mužského malíře  Tadeáše Kotrby patří figurální krajinné obrazy s motivem cesty, bariér či objevování nových prostor. Rodinné a přátelské vztahy jsou hlavním námětem disciplinované malby Kamily Maliňákové a Miroslava Kupčíková ve svých objektech zkoumá momenty napětí a rovnováhy, které jsou výsledkem propojení odlišných materiálů, jež jsou zasazeny do konkrétního prostředí jako jeho nově působící součást.

Ocenění nese jméno zakladatele Moravské gobelínové manufaktury, představitele moravské moderny 19. a 20. století, který dokázal vnímat vlivy průmyslového světa a přitom nezapomínat na tradici a existenci lidové kultury a moravské přírody. Město chce touto soutěží objevit, vyzdvihnout a dále podporovat slibné kroky umělců a současně získat do sbírek a veřejných prostor města kvalitní umělecká díla.

V odborné výtvarné komisi zasedl uznávaný současný kurátor Jiří Ptáček, kurátor, umělec a děkan Fakulty Umění v Ostravě František Kowolowski, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Václav Mílek, kunsthistorička Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková, místostarostka Města Valašské Meziříčí Yvona Wojaczková, laureátka minulého ročníku trienále, výtvarnice Pavla Malinová a ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček.

 

Na slavnostní vernisáži vybere odborná výtvarná komise z vystavených prací dílo, které se stane součástí městských sbírek a jeho autor obdrží Cenu Rudolfa Schlattauera pro rok 2016. Slavnostní večer hudebně zpestří dva meziříčské hudební projekty. Muzikant Fred Madison se svým sólovým indierockovým vystoupením zkombinuje taneční rytmy s akustickým písničkářstvím a začínající projekt Is this joke ok? zahraje hudbu, která tady ještě nebyla a přesto si v ní každý najde tu svou oblíbenou kapelu.
Vybrat si svého favorita z pětice vystavujících mají možnost i všichni návštěvníci výstavy. Výtvarník s největším počtem hlasů obdrží Cenu veřejnosti, k níž náleží i věcný dar. Tato cena bude udělena na slavnostní dernisáži, která se uskuteční 13. listopadu 2016 v 18.00 hodin. Akce se uskuteční v rámci oslav Dnů města Valašské Meziříčí.

plakát A1 sýpka CRS 5 ks - sypka

pozvánka Kotrba


 

 

TZ – Výzva k účasti – Trienále Valmez 2016 pro udělení Ceny Rudolfa Schlattauera – ZDE

CRS 2016 -FINAL - plakát výzvy

podlouhlá výzva

 

OPEN CALL / VÝZVA K ÚČASTI TRIENÁLE VALMEZ 2016

Město Valašské Meziříčí ve spolupráci s Galerií Sýpka vyhlašuje čtvrtý ročník TRIENÁLE VALMEZ, na níž se udělí Cena Rudolfa Schlattauera pro rok 2016. 

Cena je určena všem výtvarníkům, kteří jsou spjatí svou tvorbou s městem Valašské Meziříčí či okresem Vsetín. Výtvarná přehlídka je vypisována jako soutěž, do níž se přihlašují umělci sami. O udělení ceny rozhoduje nezávislá sedmičlenná porota odborníků v oboru vizuálního umění. Komise na základě anonymní obrazové dokumentace vybere 5 laureátů, jejichž práce budou představeny v Galerii Sýpka v době od 12. 9. do 13. 11. 2016.

Výtvarná přehlídka není nikterak věkově vymezena. Cena je udělována za dvou či trojrozměrné přenosné výtvarné dílo nebo za tematický soubor výtvarných děl vytvořených během posledních tří let. Kromě hlavní ceny mohou soutěžící získat i Cenu veřejnosti.

Město Valašské Meziříčí za vybrané dílo či tematický celek držitele Ceny Rudolfa Schlattauera ohodnotí finanční částkou 50 000 Kč a autorovi bude umožněna realizace samostatné výstava v Galerii Sýpka.

Prostřednictvím tohoto trienále  město získává kvalitní výtvarná díla do svých sbírek a veřejných prostor.

Uzávěrka přihlášek: 31. července 2016.