Laueráti ceny Rudolfa Schlattauera za rok 2010 vystavují v Galerii Sýpka.

Jaroslav Koléšek / Proti sobě

Petra Brázdilová / Moje věc II.

čtvrtek 1. března až neděle 29. dubna 2012

Galerie Sýpka zve na výstavu laurátů Ceny Rudolfa Schlattauera za rok 2010, která byla slavnostně zahájena za přítomnosti obou autorů ve středu 29. 2. 2012. Úvodní slovo pronesli galeristka MgA. Vlasta Červenková a ak. mal. Jan Timotej Strýček. Na akordeon zahrál Petr Bazala.

Vítěz ceny Rudolfa Schlatauera Jaroslav Koléšek pochází ze Štemberku a v současné době žije a tvoří veValašském Meziříčí. V roce 2003 získal Cenu Václava Chada na III. salonu mladých ve Zlíně. Podílel se také na vytvoření souboru medailí pro Mistrovství Evropy v atletice do 23 let v Ostravě v roce 2011. Jeho tvorba je orientována převážně na objekt a sochu. Inspiruje ho lidské tělo, příroda i duchovno. Nejvíce jej však ovlivnila Ostrava (zejména její industriální prostředí a syrovost), kde pobýval během vysokoškolského studia. Autor vysvětluje: „Industriální prostředí je pro mě základním vodítkem k vytváření „pseudofosilií“ strojů, jejich součástí a fragmentů. Koléšek rád pracuje s různými materiály, někdy je i kombinuje (např. beton a sklo). S vlastnostmi skla se ztotožnil díky pedagogické činnosti na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí. V současné době je vedoucím sochařského ateliéru na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Držitelka čestné ceny Rudolfa Schlatauera Petra Brázdilová pochází z Bystřičky. V současné době žije a tvoří v Bystřičce a Praze. Je absolventkou Střední školy sklářské ve Valašském Meziříčí, kde také působila jako učitelka. V prostorách Galerie Sýpka představuje převážně své fotokoláže. K vidění jsou ovšem i její sochy, instalace a malby. Cyklus Situace je volným pokračováním její diplomové práce z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, kde studovala malbu. V současnosti se její zájem soustřeďuje na psychickou a materiální archeologií. Často vychází z již dávno zapomenutých rodinných situací.  Jak sama říká: „V poslední době panuje nedůvěra ve velká gesta a pseudo ušlechtilá témata. Zajímá mě osobní příběh, prožitek všední obyčejné reality, výpověď konkrétního člověka, jakýsi malý svět ve světě velkém.”

Galerie Sýpka je otevřena od úterý do pátku vždy v době od 9 do 17 hodin. O víkendech pak od 13 do 17 hodin.

Více informací na stránkách galerie Sýpka.

MgA.Vlasta Červenková (galeristka, kurátor)

E-mail: cervenkova@kzvalmez.cz

Tel: +420 775 109 206